اولین پیوند كتف در ایران

پنجشنبه 5 آبان 1390 10:20 ق.ظنویسنده : عماد راهپیما

 
برای اولین بار یک پزشک ایرانی موفق شد که کتف کنده شده را بدون از بین رفتن کوچک ترین عضله ای به بدن بیمار پیوند بزند. دکتر سید فضل‌الله سجادی، متخصص جراحی عمومی که عمل پیوند دست قطع شده این بیمار را با موفقیت انجام داده در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: این کارگر حین نظافت بونکر ساخت سیمان با تسمه این خودروی سنگین برخورد کرده و به صورت ناگهانی، دست چپ وی به طور کامل – شامل استخوان کتف، ترقوه و تمام عضلات – قطع شده و به داخل بونکر می‌افتد برای اولین بار یک پزشک ایرانی موفق شد که کتف کنده شده را بدون از بین رفتن کوچک ترین عضله ای به بدن بیمار پیوند بزند. دکتر سید فضل‌الله سجادی، متخصص جراحی عمومی که عمل پیوند دست قطع شده این بیمار را با موفقیت انجام داده در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: این کارگر حین نظافت بونکر ساخت سیمان با تسمه این خودروی سنگین برخورد کرده و به صورت ناگهانی، دست چپ وی به طور کامل – شامل استخوان کتف، ترقوه و تمام عضلات – قطع شده و به داخل بونکر می‌افتد


وی درباره کم‌نظیر و شاید بی‌نظیر بودن این پیوند توضیح داد: آن طور که خود بیمار تعریف کرده، وی به مجرد وقوع حادثه، وحشت‌زده به سمت کارفرما رفته و او را از قطع دست خود و سقوط آن به داخل بونکر، مطلع می‌کند و کارفرما که از این دیدن این صحنه (سرپا بودن فرد حادثه دیده) شوکه شده، با کمک دیگر کارگران، دست قطع شده را خارج کرده و داخل یک ظرف پلاستیکی حاوی یخ قرار می‌دهند و همراه بیمار به بیمارستان‌های مختلف تهران مراجعه می‌کنند که در همه بیمارستان‌ها به آنها گفته می‌شود : امکان پیوند این دست وجود ندارد !

این متخصص جراحی عمومی خاطرنشان کرد: وقتی بیمار به این بیمارستان آمد، تقریبا شش، هفت ساعت از وقوع حادثه گذشته و بیمار در حالت شوک بود و به علت کنده شدن تمام عضلات دست از بدن به همراه سرخرگ و سیاهرگ، خون‌ریزی شدیدی داشت.

سجادی ادامه داد: اندام‌هایی که قطع می‌شوند یک زمان طلایی برای پیوند دارند که چهار تا شش ساعت است. پس از این زمان، شانس پیوند اندام آسیب‌دیده به شدت کاهش می یابد، اما اگر اندام کوچک باشد، امکان پیوند تا زمانهای بیشتر و حتی ۳۶ ساعت هم وجود دارد که در مورد اندام‌های بزرگ مانند دست، فرصت کمتری برای پیوند وجود دارد.

این جراح افزود: پس از ورود بیمار به اتاق عمل، دست قطع شده، پر از سیمان، ماسه و شن بود که با حدود ۶۰ لیتر محلول ضدعفونی شسته شد. در نهایت از ساعت حدود ۱۷ عمل پیوند آغاز شد و در ساعت ۲۴ کار به پایان رسید.

وی تصریح کرد: حین عمل، شریان و سیاهرگ بیمار به کمک سیاهرگ کشاله ران که به سیاهرگ سافن مشهور است، بازسازی و دوباره ساخته شد؛ البته پیوند عصب در عمل صورت نگرفت، چرا که هنوز میزان تخریب عصب‌های دست مشخص نبود، اما متخصصان اعصاب اعلام کردند که دو تا سه ماه بعد از عمل می‌توان عصب دست را بازگرداند.

سجادی تصریح کرد: زمانی که در رگ‌ها، نقص زیادی باشد و نتوان شریان را به یکدیگر نزدیک کرد و یا زمانی که پارگی رگ‌ها بیشتر از سه تا چهار سانتیمتر باشد، مجبور به استفاده از سیاهرگ پا جهت پیوند هستیم؛ چرا که اگر بخواهیم رگ ها را به زور با نخ های مختلف به یکدیگر نزدیک کنیم، خون لخته می‌شود. برای ثابت کردن استخوان‌های شکسته شده بازو هم از پلاتین خارجی استفاده شد.

این جراح درباره احساس خود حین مواجهه با بیمار گفت: در ابتدا وقتی بیمار را دیدم، کمی دچار ترس شدم ولی تجربه مواجهه با چنین مصدومانی در سالهای جنگ به من دلگرمی داد که چنین عملی را برعهده بگیرم و به لطف خدا وقتی جراحی با همراهی یک متخصص بیهوشی و یک متخصص ارتوپد شروع شد، کارها تسهیل شد و موفق شدیم بدون این که حتی یک ذره از عضلات بیمار از بین برود، ضایعه را ترمیم کنیم؛ این در حالی است که آن طور که همکاران ارتوپد می‌گویند پیوند دستی که با این شدت وهمراه کتف از بدن جدا شده باشد حتی در کتاب‌های مرجع ارتوپدی هم گزارش نشده است.

دیدم جالبه گفتم شما هم ببینید بلكم یادمون نره


برچسب ها: آموزش عمل جراحی ، پیوند کتف ، عمل جراحی ، تازه های علم پزشکی ، پیوند کتف قطع شده ، عمل جراحی نادر ، مل جراحی غیر ممکن ،
آخرین ویرایش: جمعه 19 مهر 1392 12:46 ق.ظ

 
پنجشنبه 5 آبان 1390 09:20 ب.ظ
خدا كنه عصباشم پیوند بخوره كه بتونه از دستش استفاده كنه وگرنه دستی كه نتونه حركتش بده فرق چندانی با نداشتنش نداره
پنجشنبه 5 آبان 1390 12:16 ب.ظ
شی دلم واوید

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات