نویسنده : دكتر نسرین السادات علوی ، متخصص جراحی عمومی و جراحی سینه

باز سازی سینه بعد از عمل جراحی :

با وجود اینكه در حال حاضر به دلیل مراجعه بانوان در مراحل اولیه(كه توده كوچك است و این اجازه را به پزشكان میدهد كه بدون برداشتن كامل سینه سرطان این عضو را درمان كنند)، كمتر مجبور به برداشتن سینه برای درمان سرطان سینه میشویم، اما گاهی مواقع به دلیل بزرگ بودن توده یا خصوصیات و نحوه‌ی رشد آن نمیتوان سینه را نگه داشت و برداشتن كامل سینه لازم میشود. در این مواقع میتوان در صورت تمایل بیمار اقدام به باز سازی سینه كرد.در اینجا به سؤالاتی که معمولاً در ابن مورد پرسیده میشود اشاره میکنیم.
* بهترین موقع برای باز سازی سینه پس از درمان چه موقعی است؟

بازسازی گاهی بلا فاصله پس از عمل جراحی و یا همزمان با عمل جراحی برداشتن سینه قابل انجام است اما اگرپس از عمل نیاز به انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی ( اصطلاحاً برق گذاشتن) باشد بهتر است كه باز سازی تا 6 ماه پس ازاتمام كلیه‌ی درمانها به تعویق بیفتد.اگر خانمی پس از گذشت چند سال از عمل جراحی به فكر بازسازی بیفتد نیز این كار قابل انجام است و گذشت زمان مشكلی برای بازسازی ایجاد نمیكند.

* نحوه‌ی انجام بازسازی چگونه است؟

بازسازی سینه را میتوان با استفاده از نسج خود بیمار یا با استفاده از پروتزهای مصنوعی انجام داد. این پروتزها كه از مواد مخصوص و سازگار با نسج بدن ساخته شده اند زیر پوست یا عضله گذاشته میشوند.بعضی مواقع برای اینكه پوست به اصطلاح جا باز كند و برای جای گیری پروتز مناسب باشد ابتدا پوست با استفاده از متسع كننده‌ها به مرور زمان متسع میشود و سپس پروتز دائمی زیر آن قرار داده میشود. این متسع كننده ها مانند یك بادكنك خالی هستند كه هر هفته مقداری مایع داخل آنها تزریق میشود و بدون ایجاد مشكلی به تدریج باعث جا باز كردن پوست میشوند.

هنگامی كه به تشخیص پزشك استفاده از نسج خود بیمار ارجح باشد ، قسمتی از چربی و عضله‌ی شكم یا پشت بیمار به همراه عروق خونی آن ،به جای خالی سینه منتقل میشودو پس از گذشت مدتی سرسینه و هاله‌ی قهوه‌ای آن به صورت سرپائی بازسازی میشود.

منبع : بانوی سالم