بهترین موقع جراحی زیبایی گوش: بعد از 6 سالگی ممكن است شما به گوش‌های خود به عنوان یك عامل زیبایی نگاه نكنید ولی آنها در ظاهر شما تاثیر دارند. به عنوان مثال گوش‌هایی كه از حد معمول بزرگ‌تر هستند، برداشت ناخوشایند در بیننده ایجاد می‌كنند. افرادی كه گوش‌های برجسته دارند، معمولا موها را به نحوی آرایش می‌كنند كه گوش‌ها دیده نشوند ولی عملا این كار در بعضی مواقع امكان‌پذیر نیست و گاهی شوخی‌ها و تمسخر‌های همكلاسی‌ها، كودك را در دوران مدرسه عذاب می‌دهد. پسران معمولا مانند دختران نمی‌توانند مو‌های بلند داشته باشند تا با كمك آنها گوش‌ها را بپوشانند، لذا جراحی زیبایی گوش می‌تواند هم از نظر روحی و هم از نظر زیبایی، مفید باشد و در ‌بعضی افراد اعتماد به نفس را افزایش ‌دهد. با دکتر علی‌محمد اصغری، متخصص گوش، حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره جراحی‌های زیبایی و ترمیمی گوش به گفتگو نشسته‌ایم...


سلامت : گوش‌های طبیعی و زیبا را باید با چه معیارهایی بشناسیم؟
گوش‌های زیبا ممكن است شكل‌های مختلف داشته باشند ولی مهم‌ترین مساله، هما‌هنگی آنها با سر و صورت است. اغلب افراد ترجیح می‌دهند كه گوش‌هایشان نزدیك‌ به سر بوده و از حد ابرو تا قاعده بینی ادامه یابد.
سلامت : آقای دکتر! لاله گوش بلبلی در چه مواردی نیاز به ترمیم جراحی دارد؟
لاله گوش ممکن است در شرایط زیر نیاز به ترمیم و اصلاح داشته باشد:


اول: لاله گوش برجسته که این نوع لاله گوش معمولا اندازه طبیعی داشته ولی نسبت به سر برجسته‌تر قرار می‌گیرد. این نوع نقص لاله گوش که اصطلاحا بلبلی نیز به آن گفته می‌شود می‌تواند یک‌‌طرفه یا دو طرفه باشد. 


دوم:‌ هنگامی که لاله یک گوش نسبت به گوش دیگر کوچک‌تر یا بزرگ‌تر است و یا نقص ظاهری خفیف دارد.


سوم: عدم تشکیل لاله گوش به‌طور مادرزادی که ممکن است با نقایص مجرا و شنوایی گوش همراه باشد.


چهارم: لاله گوش آسیب‌دیده یا کنده شده در اثرضربه، سوختگی، سرمازدگی یا پارگی نرمه در اثر استفاده گوشواره سنگین یا کشیده شدن ناگهانی گوشواره 
سلامت : بهترین زمان برای درمان نقایص مادرزادی گوش چه سنی است؟ 
در اغلب موارد جراحی زیبایی نقایص مادرزادی گوش در شش سالگی یا سنین بالاتر توصیه می‌شود. 
سلامت : پس از این عمل نیاز به چه مراقبت‌های خاصی است؟
پس از جراحی یك پانسمان نرم در محل عمل گذاشته شده، دور سر با باند بسته می‌شود. بعد از برداشتن پانسمان به بیمار توصیه می‌شود كه یك باند كشی برای مدت یك تا چند هفته (به خصوص شب‌ها) روی گوش‌های جراحی شده بكشد. درد ناشی از عمل معمولا با قرص‌های مسكن كنترل می‌شود. ظرف مدت یك هفته كودكان می‌توانند به مدرسه و بزرگسالان به محل كار خود بروند. خون‌مردگی و تورم ناشی از عمل هم پس از مدت كوتاهی بر طرف می‌گردد. اغلب به بیماران توصیه می‌شود كه پس از جراحی تا دو هفته به پشت بخوابند تا به گوش‌هایشان فشار نیاید. برخی از افرادی كه تحت جراحی زیبایی لاله گوش قرار گرفته‌اند، ممكن است احساس كنند كه غضروف به اندازه مورد نظرشان به سمت عقب كشیده نشده است. در این گونه موارد می‌توان یك جراحی كوچك ثانویه برای رضایت بیشتر بیمار انجام داد. 
سلامت : گاهی حتی انداختن گوشواره‌های سنگین باعث پارگی نرمی گوش و بدشکلی آن می‌شود، شما در این زمینه چه توصیه‌هایی دارید؟ 


اگر مایل هستید از گوشواره‌های بزرگ استفاده كنید حتما به صورت متناوب به نرمه گوش خود استراحت دهید زیرا گوشواره‌های سنگین سبب بزرگ شدن سوراخ گوش گشته وشانس پارگی آنها را افزایش می‌دهند. قبل از ایجاد سوراخ‌های متعدد در لاله گوش بهتر است خوب فكر كنید، این سوراخ‌ها به خصوص در قسمت فوقانی و یا لبه‌های گوش مشكل‌ساز هستند. سوراخ كردن غضروف از نظر طبی مجاز نیست چون عفونت غضروف سبب تخریب و از بین رفتن آن می‌شود.
سلامت : آیا به كمك چسب می‌توان اختلالات لاله گوش را اصلاح كرد؟ 


در ابتدای تولد چنانچه اختلالی مختصر در لاله گوش باشد، ممكن است به كمك این روش بتوان آن را تعدیل كرد ولی به‌طور كلی اقدام جراحی لازم است. 
سلامت : آیا این ترمیم اختلالات شدید لاله گوش به ایجاد یك لاله گوش مشابه طرف مقابل منجر می‌گردد؟
با توجه به نیاز پیوندگذاری وچندین مرحله عمل نهایتا لاله گوش ایجاد شده نمی‌تواند ظرافت و زیبایی لاله گوش طبیعی را داشته باشد.


شناسنامه جراحی زیبایی گوش


• نوع بی‌هوشی: با هر سه روش بی حسی موضعی، نیمه بی‌هوشی و یا بی‌هوشی كامل قابل انجام است.


• تكنیك: محل برش پشت لاله گوش است كه برای جلوگیری از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اولیه، پشت این غضروف نیز در قسمت‌های لازم تراشیده شده و چین و شكنج‌های مربوطه ایجاد و سپس برش پوستی دوخته می‌شود طوری که بعد ازعمل جای برش قابل رویت نباشد.


• زمان عمل: عمل جراحی هر دو گوش در حدود دو ساعت زمان می‌برد.