msچیست

شنبه 22 اسفند 1388 10:35 ق.ظنویسنده : حمید اسماعیلی

 

MS چیست؟ MS یا مولتیپل اسكلروزیس نوعی بیماری مزمن و اغلب پیشرونده دستگاه عصبی مركزی است كه با از بین رفتن غشای میلین در برخی از اعصاب مغز و نخاع بصورت تكه های كوچك مشخص می شود. از بین رفتن غلاف میلین باعت اختلال در انتقال پیامهای عصبی است. علت این بیماری ناشناخته است. در بالغین جوان بین 20 تا 40 سال شایعتر بوده و میزان ابتلا در زنان دو برابر مردان است.

ادامه مطلب فراموش نشه

MS چیست؟ MS یا مولتیپل اسكلروزیس نوعی بیماری مزمن و اغلب پیشرونده دستگاه عصبی مركزی است كه با از بین رفتن غشای میلین در برخی از اعصاب مغز و نخاع بصورت تكه های كوچك مشخص می شود. از بین رفتن غلاف میلین باعت اختلال در انتقال پیامهای عصبی است. علت این بیماری ناشناخته است. در بالغین جوان بین 20 تا 40 سال شایعتر بوده و میزان ابتلا در زنان دو برابر مردان است.

سیر این بیماری اشكال متعددی دارد و اغلب بیماران دچار حملات تشدید و تخفیف علائم شده و بین حملات هیچ علامتی ندارند. عده دیگری دچار نوع مزمن و پیشرونده مولتیپل اسكلروز شده و با گذشت زمان بر شدت علائم آنها افزوده
می شود.

پیشرفت حاد و سریع در این بیماری به ندرت دیده می شود و در بیشتر مبتلایان سیر بیماری خوش خیم بوده و علائم آنقدر خفیف هستند كه حتی به پزشك هم مراجعه نمی كنند. شایعترین علائم مشخصه این بیماری عبارتند از: خستگی مفرط, ضعف, كرخ شدن دست و پا, ناهماهنگی حركات و از دست دادن تعادل, درد, تاری دید, حساسیت به گرما, گیجی و اختلالات شناختی, مشكلات دفع ادرار و مدفوع و اختلالات جنسی.برگشت بیماری اغلب با
دوره های استرس عاطفی یا جسمی شدید همراه است.

روشهای تشخیصی معمول برای تشخیص این گونه بیماریها شامل
آزمایش الكتروفورز مایع مغزی- نخاعی, MRI و تست پتانسیل های فراخوان اعصاب گوش و چشم, معاینات بالینی و آزمایشگاهی و… است.

 

در حال حاضر روش درمانی قطعی برای این بیماری موجود نیست ولی با تدوین و پیگیری یك برنامه درمانی خاص و استفاده از دارو درمانی های جدید و تكنیكهای توانبخشی می توان علائم بیماری را تسكین داد, پیشرفت آن را كندتر كرد، با حمایت وضعیت كنونی توانائیهای شخص را حفظ نموده و ارتقاء بخشید و به بیمار امكان داد تا یك روند طبیعی و عادی را در زندگی دنبال كند.

اكثر افراد مبتلا به MS زندگی طبیعی, كامل و فعالی با كمك این روشهای درمانی و حمایتهای اجتماعی و خانوادگی خواهند داشت.

شناسایی و كنترل به موقع علائم بیماری از شدت و سرعت پیشرفت آنها می كاهد و مسئولیت اصلی آن به عهده خود بیمار است.
پس بعد از هر حمله غیرعادی خستگی مفرط یا ظهور و تشدید هر یك از علائم ذكر شده, اگر احساس می كنید علائم بیماری تان بدتر شده اند حتما با پزشك معالج خود مشورت نمایید.

در ضمن حمایتهای اجتماعی و خانوادگی صحیح و مناسب از بیمار MS در تخفیف علائم و عوارض ناشی از بیماری و حفظ تواناییهای فرد در سطح مطلوب بسیار موثر هستند و یك خانواده خوب هرگز اجازه
نمی دهد بیمارش تسلیم MS شود، در عین حال با توجه و حمایت بیش از حد, توانایی او را محدود نخواهد كرد.

رژیم غذایی صحیح و متعادل نقش مثبتی در جلوگیری از پیشرفت MS دارد. تحرك جسمی, ورزشهای هماهنگ و انبساط عضلات به تقویت نیروی عضلانی در بیماران MS كمك می كند.

تا جاییكه ممكن است باید از استرسهای عاطفی و جسمی و قرار گرفتن در گرما پرهیز كرد زیرا باعث بدتر شدن علائم می شود.

 

ام اس" شایع ترین بیماری‌های سیستم عصبی در جهان است. به طوری که در حدود دو میلیون نفر به آن مبتلا هستند. این بیماری در شدیدترین موارد می تواند تمامی بدن فرد را فلج کند.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد: افرادی که در دوران کودکی وقت بیشتری را زیر آفتاب سپری می کنند، در طول زندگی کمتر با خطر ابتلا به بیماری "ام اس" (Multiple Sclerosis) روبرو هستند.

تیم محققان در دانشگاه جنوب کالیفرنیا اعلام کردند: اشعه فرابنفش خورشید از طریق تغییر واکنش مصونیت سلولی یا افزایش میزان ویتامین« دی»، باعث حفاظت در برابر این بیماری می‌شود.

مطالعه دیگری در گذشته نشان داده بود؛ زنانی که قرص‌های ویتامین« دی» مصرف می‌کنند، ۴۰ درصد کمتر با خطر ابتلا به این بیماری روبرو هستند. نتایج تازه ترین مطالعه در نشریه "نورولوژی" چاپ شده است.
"ام اس" شایع ترین بیماری‌های سیستم عصبی در جهان است. به طوری که در حدود دو میلیون نفر به آن مبتلا هستند. این بیماری در شدیدترین موارد می تواند تمامی بدن فرد را فلج کند.
آمارها نشان می دهد که بیماری "ام اس" در عرض جغرافیایی بالاتر که میزان تشعشعات فرا بنفش (UV)
در آنها کمتر است، شیوع بیشتری دارد. مردم این کشورها کمتر در معرض تابش نور خورشید هستند و به این ترتیب بدن آنها ویتامین « دی» کمتری تولید می‌کند.
محققان در این مطالعه، ۱۵۸ دوقلوی همانند (۷۹ گروه دوتایی) که خطر ژنتیکی ابتلا به ام اس در آنها یکسان بود را بررسی کردند. در همه گروه‌ها یکی از دوقلوها ام اس داشت.
محققان دریافتند که فرد مبتلا به ام اس در مقایسه با خواهر و برادرش وقت کمتری را در دوران کودکی زیر آفتاب گذرانده است. فردی که در کودکی وقت بیشتری را در هوای آزاد گذرانده بود، بسته به میزان آن تا ۵۷ درصد کمتر با خطر ابتلا به بیماری روبرو بود.


آخرین ویرایش: دوشنبه 17 اسفند 1388 10:43 ق.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic