كشف یك ساختمان با لوازم كامل اتاق عمل مربوط به رم باستان!!!

شنبه 22 اسفند 1388 09:29 ق.ظنویسنده : محمد جواد بردستانی

 

گروهی از باستان شناسان پس از 17 سال كاوش سرانجام موفق شدند به منظور درك فعالیتهای جراحی پزشكی در امپراتوری رم باستان به یكی از مهمترین بقایای تاریخی مربوط به هزار و 800 سال قبل دست یابند.

باستان شناسان سرانجام موفق شدند با بررسی یكی از مهمترین بقایای تاریخی به عملكرد فعالیتهای جراحی پزشكی در امپراتوری رم باستان پی ببرند.این باستان شناسان با حفاری میدان «فراری» در شهر ریمینی ایتالیا، نه تنها موفق به كشف موزائیكهای شگفت انگیزی از دوره رم باستان شدند، بلكه توانستند 150 قطعه از لوازم جراحی را كه در حدود هزار و 800 سال برای انجام عملهای جراحی در این محل مورد استفاده قرار می گرفت كشف كنند.براساس گزارش روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف، در زیر میدان فراری شهر ریمینی یك «سرای جراحی» پیدا شده كه ساختمانی مربوط به قرن سوم پس از میلاد است.

در این ساختمان جراحی، پزشكان رم باستان انواع عملهای جراحی و پزشكی بالینی انجام می داده اند.

در این خصوص «رالف جكسون» متصدی مجموعه های رمی- انگلیسی در موزه انگلیس و كارشناس پزشكی باستان درخصوص ابزار جراحی مكشوفه در این سایت باستان شناسی توضیح داد: روش كاری جراحان باستان تفاوت چندانی با روشهای امروزی ندارد. اغلب كسانی كه این جراحیها را انجام می دادند بهترین پزشكان بودند.

بنابراین گزارش، در بین ابزارهای جراحی كشف شده در این كاوش، یك ابزار نادر وجود دارد. این وسیله آهنی برای در آوردن نوك پیكان از داخل زخم مورد استفاده قرار می گرفته است.

با كشف این وسیله، كارشناسان نشان داده اند پزشك این منطقه توانایی درمان سربازانی را كه در جنگ زخمی شده بودند داشته است.

از دیگر لوازم جراحی در این ساختمان جراحی رم باستان می توان به ابزارهایی اشاره كرد كه شباهت بسیاری به چاقوی كوچك جراحی، پنس، اسكنه پزشكی، سوند، بالانس و ظروفی كه برای آماده سازی و مراقبتهای پزشكی مورد استفاده قرار می گیرند، دارند.

www.ido.ir


آخرین ویرایش: شنبه 22 اسفند 1388 10:18 ق.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic