پوکی استخوان

سه شنبه 28 آبان 1392 03:11 ق.ظنویسنده : عماد راهپیما

 
چرا پوکی استخوان میگیریم

پوکی استخوان بیشتر درخانم های یائسه دیده میشود و این افراد بیشتر دچار شکستگی فشرده ستون مهره و مچ دست می شوند.

در بافت استخوان دونوع سلول وجود دارد : استئوبلاست و استئو کلاست. استئو بلاست ها وظیفه ساخت استخوان را برعهده دارند و استئو کلاست ها استخوان را تجزیه می کنند . پس از اینکه استئو کلاست ها نواحی آسیب دیده یا ضعیف شده استخوان را تجزیه کردند استئو بلاست ها آنها را با موادی پرکرده و کلسیم را در آن قرار می دهند ، یعنی استخوان جدید می سازند، این روند دو مرحله ای تجدید و تعویض استخوان نامیده می شود. روند تجدید استخوان در افراد بزرگسال سالم هر سه یا چهار ماه یکبار به طور کامل انجام می شود .

زمانی که مسن تر می شویم ، هماهنگی میان این دو گروه سلول کمتر می شود. استئو کلاست ها با سرعت بیشتری استخوان را برداشت می کنند اما استئو بلاست ها نمی توانند با همان سرعت مجدد آن را بسازند. علاوه براین با افزایش سن کلسیم دیگر به خوبی جذب بدن نمی شود . درنتیجه فضاهای خالی که استئو کلاست ها حفر کردند به طورکامل پرنمی شوند. با افزایش این فضاهای خالی استخوان نازک تر، کم تراکم تر و ضعیف تر از پیش میشود.

این نوع کاهش تراکم استخوان علامتی ندارد. اما اگر این روند مدتی ادامه یابد استخوان ها بسیارضعیف شده و نمی توانند وظیفه خود را انجام دهند و نتیجه آن معمولا شکستگی لگن، مچ یا مهره ها ست .

پوکی استخوان به دونوع تقسیم می شود:
پوکی استخوان یائسگی : بیشتر درخانم های یائسه دیده میشود و این افراد بیشتر دچار شکستگی فشرده ستون مهره و مچ دست می شوند.
پوکی استخوان وابسته به سن (ناشی ازپیری) : درمردان و زنان بالای 70 سال دیده می شود . این افراد بیشتر دچار شکستگی لگن و شکستگی فشرده ستون مهره می شوند.


نشانه های پوکی استخوان

درگذشته پوکی استخوان را بیماری خاموش می دانستند زیرا موذیانه و بدون سر و صدا استخوان ها را تخریب می کرد و هیچ نشانه هشدار دهنده ای نداشت . سرانجام با وقوع یک شکستگی بدون علت خاص یا با یک حرکت ساده ( مثل عطسه کردن ) خود را نشان می داد در واقع پوکی استخوان قبل از رسیدن به مراحل حاد نشانه خاصی نداشت .
اما امروزه با استفاده ازتکنولوژی های جدید ، به راحتی می توان پوکی استخوان را درمراحل اولیه و قبل از بروز هرعارضه ای تشخیص داد و درمان کرد . اگر بیماری به موقع تشخیص داده نشود ، نشانه های دیرهنگام زیر را به دنبال خواهد داشت :
شکستگی لگنشکستگی مهره هاشکستگی مچ دستشکستگی درنواحی دیگری مثل دنده ها که البته این شکستگی ها نادر هستند .
عوامل موثر درپوکی استخوان

همان طورکه گفتیم از هر دو زن یکی و از هر چهار مرد نیز یک مرد نیز به پوکی استخوان مبتلا می شود .اما بعضی عوامل احتمال ابتلا به این بیماری را بیشتر می کنند که عبارتند از:

1- جنسیت
شکستگی ناشی از پوکی استخوان در زنان دو برابر مردها است . علت این است که تراکم استخوان در زن ها کمتر است و عمر طولانی تری دارند . همچنین در دوران یائسگی مقدار استروژن آنها کم می شود که به کاهش تراکم بافت استخوان سرعت می بخشد .

2- سن
با افزایش سن ، خطر پوکی استخوان افزایش می یابد . زیرا با افزایش سن استئوکلاست ها دیگر بافت های استخوان را ترمیم نمی کنند و این باعث تسریع روند پوکی استخوان می شود.

3- نژاد
افراد سفید پوست و زرد پوست جنوب شرقی آسیا در معرض بیشترین خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. مردان و زنان نژاد سیاه و اسپانیولی در معرض خطر کمتری هستند.

4- سابقه فامیلی
اگر والدین یا خویشاوندان مبتلا به پوکی استخوان دارید ، در معرض خطربیشتری هستید به ویژه اگرسابقه شکستگی درخانواده وجود داشته باشد.

5- وزن بدن
هرچه وزن شما نسبت به قدتان کمترباشد احتمال پوکی استخوان بیشتراست .نسبت وزن به قد را شاخص توده بدنی می نامند .

6- شکستگی قبلی
اگرسابقه شکستگی استخوان بدون ضربه شدید را دارید احتمال داردکه به پوکی استخوان مبتلا باشید .

7- استعمال دخانیات
افرادی که دخانیات مصرف می کنند استخوان های ضعیف تری دارند و احتمال شکستگی استخوان در آنها بالاتر است . همچنین خانم های سیگاری دارای هورمون استروژن کمتری هستند که خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد .

8- هورمون استروژن
هرچه دوره ترشح استروژن در زنان طولانی تر باشد ، خطر پوکی استخوان کمتراست به عنوان مثال زنانی که دوره های قاعدگی شان درسنین پایین تر آغاز می شود یا دیرتر یائسه می شوند کمتر مبتلا به پوکی استخوان می شوند زیرا به مدت طولانی تری ترشح استروژن داشته اند . اما قاعدگی های کم یا یائسگی قبل از45 سالگی احتمال ابتلا را بیشتر می کند.

9- اختلال تغذیه
مردان و زنان مبتلا به بی اشتهایی عصبی درمعرض خطر بیشتری برای کاهش تراکم استخوان هستند.

10- داروهای کورتیکواستروئیدی (کورتون)
مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئیدی مانند پردنیزون ، کورتیزون ، پردنیزلون و دگزامتازون به استخوان ها آسیب می رساند . مصرف این داروها دربیماری های مزمن مانند آسم ، روماتیسم مفصلی و پسوریازیس شایع است . اگرلازم است داروهای کورتیکواستروئیدی را به مدت طولانی مصرف کنید ،پزشک شما باید تراکم استخوان شما را تحت نظر قرار داده وداروهایی به شما بدهد که از کاهش بافت استخوان جلوگیری کند.

11- سایر داروها
مصرف طولانی داروهای ضد انعقاد مانند هپارین ، داروهای ضد سرطان مثل متوترکسایت ، برخی داروهای ضد تشنج ، دیورتیک ها (داروهای ادرار آور) و آنتی اسیدها یا داروهایی که برای درمان سرطان پروستات به کارمی روند ممکن است موجب از دست دادن بافت استخوانی شود.

12- هورمون تیروئید
مقدار اضافی هورمون تیروئید می تواند منجر به کاهش بافت استخوان شود. این حالت یا به علت فعالیت بیش ازحد طبیعی غده تیروئید است (هایپرتیروئیدی) یا به علت مصرف مقدار زیاد هورمون تیروئید به صورت دارو برای جبران کم کاری تیروئید .

13- سرطان پستان
زنان یائسه ای که سرطان پستان دارند بیشتر درخطر ابتلا به پوکی استخوان هستند به ویژه اگر تحت شیمی درمانی باشند.چون این داروها ترشح استروژن را مهار می کنند. این امر در مورد زنانی که توسط تاموکسیفن درمان می شودصدق نمی کند زیرا این دارو خطر شکستگی را کاهش می دهد.

14- کلسیم و ویتامین D
کلسیم مهمترین ماده معدنی به کاررفته دربافت استخوان است .ویتامین D هم در جذب کلسیم از روده ها نقش دارد . پس کمبود هریک از اینها می تواند موجب پوکی استخوان شود.
افرادی که جراحی معده انجام داده اند یا دچار بیماری هایی مانند کرون ، سلیاک وبیماری کوشینگ هستند نمی توانند کلسیم را به خوبی جذب کنند.

15- میزان تحرک درزندگی
افرادی که علاوه برمصرف کلسیم کافی ازنظر جسمی فعال هستند بیشترین میزان تراکم استخوان را دارند .هرنوع ورزش تحمل کننده وزن بدن مفید است اما به نظر می رسد که دویدن و پریدن بیشتر از بقیه ورزش ها در ایجاد استخوان های سالم موثر باشند . دقت کنید که ورزش مداوم اهمیت دارد و بهتراست از دوران کودکی آغاز شود.

16- مصرف بیش ازحد نوشابه ومواد کافئین دار
رابطه پوکی استخوان و مواد کافئین دار روشن نیست اما ممکن است کافئین در جذب کلسیم اختلال ایجاد کند و اثر ادرارآور آن موجب افزایش دفع موادمعدنی شود. علاوه بر این ، اسید فسفریک (یک اسیدموجود درنوشابه ) می تواند ازطریق تغییر تعادل اسید دربدن باعث کاهش بافت استخوانی شود .اگر نوشابه یا مواد کافئین دارمی نوشید ، مطمئن شوید که کلسیم D را به حد کافی ازطریق غذا یا داروهای مکمل دریافت می کنید .

17- مصرف زیاد الکل
مصرف الکل یکی ازعوامل خطرزای پوکی استخوان است . مصرف مقدار زیاد الکل تشکیل استخوان را کاهش داده ودرقابلیت جذب کلسیم دربدن اختلال ایجاد می کند .

18- افسردگی
درافرادی که افسردگی شدید دارند توده استخوانی کاهش بیشتری دارد.

منابع : خبرنامه سیمرغ، ایران ارتوپد

آخرین ویرایش: سه شنبه 28 آبان 1392 03:14 ق.ظ

 
جمعه 17 خرداد 1398 09:26 ب.ظ

Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!
پنجشنبه 29 فروردین 1398 09:27 ب.ظ
ブランド偽物完璧な品質で,最高級のスーパーコピー時計を激安価格でお届け!
پنجشنبه 29 فروردین 1398 09:26 ب.ظ
ブランドスーパーコピー - ブランドコピー財布、スーパーコピー時計
پنجشنبه 29 فروردین 1398 09:26 ب.ظ
シャネル J12スーパーコピー代引き激安販売店.シャネル スーパーコピーバッグ ,シャネル スーパーコピー財布 激安販売中
شنبه 17 فروردین 1398 11:58 ق.ظ
ロレックススーパーコピー等のオリジナルと同等品質のスーパーコピー時計の通販です
شنبه 25 شهریور 1396 07:34 ب.ظ
Somebody essentially assist to make severely posts I'd state.
This is the very first time I frequented your website page and thus far?
I amazed with the analysis you made to create this actual post extraordinary.
Magnificent job!
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:01 ق.ظ
I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it's rare to see a nice blog like this one nowadays.
شنبه 7 مرداد 1396 01:04 ب.ظ
Hi every one, here every one is sharing these
kinds of experience, therefore it's good to read this webpage, and I used to pay a quick visit this webpage everyday.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 10:06 ب.ظ
I've learn a few just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
I wonder how so much attempt you place to make this type of great informative site.
یکشنبه 5 مرداد 1393 01:21 ب.ظ
مخلصیم دکتر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو