روبات کمک جراح لاپاراسکوپی

شنبه 22 خرداد 1389 11:17 ق.ظنویسنده : محمد جواد بردستانی

 

اکونیوز: استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و مبتکر روبات هوشمند کمک جراحی لاپاراسکوپی گفت: با تلاش محققان دانشگاهی و حمایت و سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، روبات هوشمند دستیار جراح با قابلیت کاربرد اختصاصی در لاپاراسکوپی در کشور طراحی و ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "دکتر فرزام فرهمند" با بیان این مطلب افزود: وظیفه‌ این روبات نگه داشتن دوربین لاپاراسکوپ و قرار دادن آن در موقعیت‌های مناسب است تا دید خوبی برای جراح فراهم کند.
وی تصریح کرد: هزینه‌ ساخت روبات نیز در مرحله‌ نمونه سازی آزمایشگاهی حدود 40 میلیون تومان و در مرحله تولید نیمه صنعتی حدود 120 میلیون تومان است.
فرهمند در رابطه با آزمایش‌های انجام شده با این روبات گفت: نمونه‌ آزمایشگاهی روبات هوشمند در اتاق جراحی در بیمارستان امام خمینی (ره) مورد آزمایش قرار گرفته است و در نهایت اصلاحاتی در شکل، وزن و اندازه‌ آن انجام شد.
وی گفت: استفاده کنندگان از روبات کمک جراح لاپاراسکوپی معتقدند که این روبات سرعت جراحی را افزایش و زمان آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
فرهمند درباره‌ امکان تولید انبوه این روبات اظهار کرد: تولید انبوه روبات بستگی به بازخورد دریافتی از بازار خواهد داشت. در حال حاضر شش نمونه در حال ساخت داریم و امیدواریم این روبات به مرحله تولید صنعتی برسد، اما در آن مرحله هم تولید به صورت سفارشی خواهد بود.
وی با مقایسه این روبات با نمونه‌های خارجی مشابه گفت: مشابه این دستگاه در داخل وجود ندارد، اما در خارج از کشور دو روبات مشابه وجود دارد که در جراحی لاپاراسکوپی مورد استفاده وسیع قرار می‌گیرند و نقش موثری در فرآیند جراحی ایفا می‌کنند، ولی قیمت آن‌ها در حدود 100 هزار دلار است که به هیچ عنوان با قیمت مشابه داخلی قابل مقایسه نیست. 
استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و مبتکر روبات هوشمند کمک جراحی لاپاراسکوپی افزود: توانایی‌های نمونه داخلی و خارجی کاملا مشابه است، ولی کنترل هوشمندی که در نمونه‌ داخلی وجود دارد موجب برتری آن نسبت به نمونه‌ خارجی شده است.
دکتر فرهمند در توضیح کنترل هوشمند این ربات گفت: روبات قادر است که موقعیت ابزار جراح را شناسایی کرده و با تغییر موقعیت ابزار جراحی، به طور هوشمند دوربین لاپاروسکوپ را جابجا کرده و در وضعیت بهینه قرار دهد.
مبدع روبات کمک جراح لاپاراسکوپی اظهار کرد: برای این محصول پیش‌بینی صادرات هم شده، اما در مرحله‌ اول بازار داخلی مطرح است و بعد از تامین نیاز داخلی به صادرات فکر خواهیم کرد.
گفتنی است، جراحی لاپاروسکوپی یکی از مصادیق جراحی با حداقل آسیب است که در حفره شکمی انجام می‌شود.
در این روش به منظور دسترسی به ناحیه مورد نظر برای عمل جراحی در داخل شکم، از دو یا سه شکاف کوچک ابزارهای جراحی و از شکاف دیگر دوربین یا لاپاروسکوپ وارد بدن شده و از طریق تصویر ایجاد شده، عمل جراحی انجام می شود.

آخرین ویرایش: پنجشنبه 20 خرداد 1389 11:25 ق.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات