چرا پرسنل اتاق عمل لباس سبز یا آبی می‌پوشند؟

دوشنبه 10 آبان 1389 07:08 ق.ظنویسنده : محمد جواد بردستانی

 
اول اینكه نگاه كردن به رنگ آبی یا سبز می تواند دید دكتر از اشیای قرمز از جمله احشای خون‌آلود را تقویت كند. مغز رنگ‌ها را نسبت به یكدیگر تفسیر می‌كند. اگر جراح به چیزی خیره شود، كه به رنگ قرمز یا صورتی باشد، حساسیتش را نسبت به آنها از دست می‌دهد. در واقع پیام‌های مربوط به رنگ قرمز در مغز محو می‌شود، كه می‌‌تواند باعث شود پزشك تفاوت‌های ظریف رنگ‌ اجزای بدن را به درستی نبیند.

نگاه كردن گاه به گاه به چیزی سبزرنگ می‌تواند چشم‌ها را به تغییرات در رنگ قرمز حساس‌تر كند.

دوم اینكه چنین تمركز شدید و مداومی بر روی رنگ‌های قرمز ممكن است باعث توهمات بینایی سبزرنگ روی سطوح سفیدرنگ شود  كه حواس جراح را پرت می‌كند. این شبح‌های سبزرنگ در صورتی كه نگاه جراح از بافت‌های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه‌های تخت یا لباس سفید متخصص بیهوشی بیفتد، ممكن است ظاهر شوند.

یك شبح سبزرنگ از احشای قرمز بیمار ممكن است روی پس‌زمینه سفید ظاهر شود. جراح به هر جا كه نگاه كند، این تصویر پریشان‌كننده مانند نقاط نورانی شناوری كه پس از فلاش زدن دوربین جلوی چشمان شما ظاهر می‌شود، دید او را دنبال می‌كند.after effect illusion

این پدیده به این علت رخ می‌دهد كه نور سفید حاوی همه رنگ‌های رنگین‌كمان از جمله سبز و قرمز است.

 اما از آنجایی كه همانطور كه در بالا گفته شد، دید جراح حساسیتش را به رنگ قرمز از دست داده است، بنابراین مغز پیام‌های دریافتی را به رنگ سبز تفسیر می‌كند.

اما اگر دكتر به پارچه‌های سبز یا آبی به جای سفید نگاه كند، این اشباح سبزرنگ با رنگ سبز مخلوط می‌شوند، و حواس او را پرت نمی‌كنند.


برچسب ها: چرا پرسنل اتاق عمل لباس سبز یا آبی می‌پوشند؟ ،
آخرین ویرایش: - -

 
جمعه 14 آبان 1389 09:06 ب.ظ
چقدر شما تقلیدگرید برید موضوع جدید پیدا کندا..
جمعه 14 آبان 1389 09:03 ب.ظ
چقدر شما تقلید گرید برید موضوعات جدیدتری پیدا کنید

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات