برجسته كردن گونه 
Cheek Augmentation 

نویسنده : دكتر محمد حسن عامری-متخصص گوش حلق و بینی و جراحی سر و گردن 

هر روز افراد بسیاری با استفاده از عملهای مختلف زیبایی اعتماد به نفس بیشتری پیدا كرده واز زندگی خود لذت بیشتری می برند این اطلاعات فقط برای آگاهی شما ارائه شده است . بدیهی است جزئیات بیشترومیزان سودمندی چنین عملی برای شما ، مواردی هستند كه می توانید حضوراً با اینجانب مطرح نمایید . 

برجسته بودن استخوانهای گونه در زیبایی صورت اهمیت بسزایی دارد . در بعضی افراد استخوانهای گونه به میزان كافی رشد نكرده است ولذا گونه های پهن وبی حالتی دارند . چنین افرادی كاندید خوبی برای گذاشتن گونه هستند . این عمل را می توان به تنهایی ویا همراه با سایر عملهای زیبایی صورت مثل جراحی پلاستیك بینی و … . بطور همزمان انجام داد . 

پروتزهای گونه سایزها وشكلهای مختلفی دارند كه پزشك برای هر بیمار پروتز مناسب را انتخاب خواهد كرد . 

نوع بیهوشی : با هر دو روش نیمه بیهوشی و بیهوشی كامل قابل انجام است . 

مدت عمل : حدود 45 دقیقه 

تكنیك عمل : از طریق داخل دهان برش كوچكی بین لثه فوقانی ونسج نرم گونه می دهیم . نسج نرم را از گونه بلند می كنیم . ودر نتیجه حفره ای ایجاد می شود كه پروتز را درون این حفره ودرست روی استخوان گونه قرار می دهیم و آن را فیكس می كنیم . لازم به ذكر است كه این پروتزها به گونه ای طراحی شده اند كه مثل كلاهی كه روی سر گذاشته می شود ، پروتز روی استخوان می نشیند . سپس محل برش را با نخ قابل جذب می دوزیم . 


نكاتی كه لازم است بیمار بداند : 

1 – هیچگونه برشی روی پوست صورت شما داده نخواهد شد ولی بعد از عمل برای جلوگیری از ورم صورت ، روی صورت شما چسب زده خواهد شد . 

2 – تا 24 ساعت بعداز عمل از كمپرس سردصورت استفاده كنید . بدین منظور كافی است چندتكه یخ را درون كیسه فریزر ریخته وآنرا روی صورت خود قرار دهید . 

3 – بعد از عمل آنتی بیوتیك خود را دقیقا مصرف كنید . 

4 – روزی 3 بار بادهان شویهٌ بتادینه دهان خود رابشویید . 

5 – بعد از عمل تا دو روز از رژیم غذایی نرم استفاده نمایید . بعد از آن خوردن هر گونه غذایی بلامانع است . 

6 – نخ های بخیه داخل دهان شما قابل جذب هستد ونیازی به كشیدن آنها نیست. 

دکتر عامری