فکر می کنید امریکایی ها چه حسی نسبت به پیر شدن، زیبایی و جراحی های زیبایی دارند. در تحقیقی که از ۲۰۰۰ امریکایی بالای ۱۸ سال شده است، ۹۰ درصد از ظاهرشان نسبت به سن راضی هستند و ۶۰ درصد زیبایی درونی را مهمتر از زیبایی ظاهری می دانند. اکثر این زنان و مردان اوج زیبایی شان را حدود ۳۸ سالگی می دانند. در امریکا ۴ درصد از مردم عمل جراحی زیبایی انجام می دهند اما ۶۰ درصد از زنان و ۳۵ درصد از مردان آن را فقط در صورت مطمئن بودن، مجانی بودن و مشخص بودن نتیجه کار انجام خواهند داد. بالا ترین آمار مربوط به جراحی زیبایی در امریکا شامل بزرگ کردن سینه به وسیله سیلکون، لیپوساکشن یا خارج کردن چربی و کشیدن پوست اطراف چشم است. طبق آمار انجمن جراحی پلاستیک امریکا حداقل ۱۰ میلیون عمل جراحی در سال گذشته انجام شده است.
هر چند که این عمل ها هرگز خالی از خطر نیست و یک رابطه ثابت شده بین افرادی که عمل کرده اند یا می خواهند این کار را انجام دهند با سلامت روانی شان وجود دارد. طبق آمار ۴۵ برابر احتمال خودکشی این افراد نسبت به دیگران بیشتر است.
به نظر یک روان پزشک در یکی از ایالات شمالی امریکا، در جامعه کنونی امریکا مردم به وسیله تبلیغ ها و برنامه های تلویزیونی هر روزه بمباران روانی و فیزیکی می شوند. به مردم تلقین می شود که باید بدن و صورت بهتری داشته باشند تا اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنند. امروزه از یک طرف شاهد افزایش تعداد عمل های جراحی پلاستیک و از طرف دیگر وضعیت روحی بیمارانی که به کندی به سمت بهبودی می روند، هستیم.
از نتایج تحقیقات بعد از عمل در زمینه حالات روانی بیمار مشخص شده است که آنها حس بدتری نسبت به تصویر بدن شان دارند. نکته جالب دیگر این است که ۲۰ درصد از افرادی که تحت عمل قرار گرفته اند برای حفظ سلامت روانی از دارو استفاده می کنند که معمول ترین داروی شان، قرص های ضدافسردگی است. این در حالی است که فقط ۵ درصد بیماران که جراحی پلاستیک را برای زیبایی انجام نداده اند از قرص های مشابه استفاده می کنند.
در تحقیقاتی که از ۱۳ هزار زن امریکایی و ۲۴ هزار زن کانادایی که جراحی پلاستیک سینه با استفاده از سیلکون را انجام داده بودند به رابطه مشکوکی میان سینه های سیلکونی و سرطان پی بردند. هرچند نتوانستند به طور یقین این رابطه را نشان بدهند اما به یک مورد جالب توجه دیگر رسیدند، زنانی که سینه های خود را عمل کرده بودند، دو تا سه برابر زنان دیگر ریسک خودکشی داشتند.
در چین با نزدیک شدن فستیوال بهار افراد بیشتری علاقه مند به جراحی پلاستیک می شوند. بر خلاف گذشته که داوطلبان این گونه عمل ها جوانان شیک پوش بودند این روزها بیشتر میانسالان به این عمل ها رغبت نشان می دهند. میانسالانی که در گذشته ۱۰ تا ۱۵ درصد خواستار عمل بودند، حالا ۳۰ تا ۴۰ درصد هستند. در زمانی که در اکثر کشورهای دنیا نامزدهای جایزه دختر شایسته نباید عمل جراحی پلاستیک کرده باشند در چین مسابقه یی برای دخترانی که این کار را کرده اند برگزار می شود. در این مسابقه ۱۹ فینالیست از بین سن های ۱۷ تا ۶۲ انتخاب می شوند. برگزارکنندگان مسابقه معتقدند که به این طریق می توان نظر جامعه را متوجه خواست زنان برای تغییر ظاهرشان کرد. جدا کردن زیبایی از مقوله سن هدف دیگر آنها است.
زنانی که هرچه بیشتر تحت تاثیر استانداردهای زیبایی غربی قرار می گیرند از شرکت کنندگان این مسابقه هستند. آنها دنبال چشمانی بزرگ تر، دماغ خوش ترکیب تر و اندام باریک ترند. طبق آمار دولتی چین بیش از ۱۱ میلیون کارمند در یک و نیم میلیون سالن زیبایی فقط در سال گذشته ۲۰ بیلیون دلار یعنی ۲۰ درصد بیش از سال قبل درآمد داشتند.
در این مسابقه ملی در کنار بالا ترین جایزه، دو جایزه ویژه به بهترین ایده جراحی پلاستیک و دیگری برای بهترین تغییر شکل اهدا می شود. از جمله جوایز این مسابقه یک سفر مجانی به سالن های جراحی در ژاپن است.
در گوشه دیگری از دنیا در برزیل، تابستان به معنی آفتاب، ساحل، برنزه شدن و خوش اندام بودن تلقی می شود هر چند این کلیشه یی است که صنعت رسانه های بین المللی به اذهان می قبولاند. اما قربانیان این داستان تعداد هرچه بیشتر نوجوانانی هستند که به جراحی پلاستیک تمایل پیدا می کنند. در برزیل ۱۳درصد عمل های جراحی پلاستیک روی نوجوانان زیر ۱۸ سال انجام می شود. نوجوانانی که خطرات گوناگون بعد از عمل آنها را تهدید می کند.
طبق گزارش نیویورک تایمز در ایران مردم بینی های کوچک تری می خواهند. در کشوری که زنان باید مو و اندام خود را در لباس های بزرگ و رها بپوشانند این روزها یک کار جالب جراحی زیبایی بینی است. اینقدر جالب که برعکس زنان در بسیاری از کشورها زنان ایرانی چسب ها و جای بخیه بعد از عمل را نمی پوشانند. این در حالی است که فقط درصد خیلی کمی از زنان ایرانی عمل جراحی پلاستیک روی بدن شان انجام می دهند. آنها رژیم لاغری و کلاس های ورزش را برخلاف زنان دیگر ملل به جراحی پلاستیک اندام ترجیح می دهند.گرچه امروزه اکثر استفاده کنندگان از جراحی پلاستیک زیبایی زنان هستند اما قدیمی ترین مکتوبات مربوط به این جراحی ها روی سرداران زخمی از جنگ برگشته رنسانس مشاهده شده است.مونا قاسمیان 
روزنامه اعتماد